Efter anden runde af Betfred British Masters på Belfry ligger Nicolai Højgaard nr. 8 i -5 og Rasmus Højgaard nr. 14 i -4, men halvvejs gennem runden var Rasmus ude af de placeringer, som vil give ham deltagelse på det europæiske Ryder Cup-hold. Så fik han to birdies og yderligere en eagle på 17, så det var til at bære en bogey på 18.

Også Rasmus Neergaard-Petersen (billedet/ Getty) gør det godt som nr. 22 i -3, og yderligere klarede Jeff Winther cuttet som nr. 42 i -1. Derimod kommer Niklas Nørgaard ikke til at forsvare sin titel. Han havnede i +1 et slag uden for cuttet.

Tyske Marcel Siem fører i -9 foran Matt Fitzpatrick, England -8, Brandon Stone, Sydafrika og Kazuma Kobori, New Zealand og Matt Wallace, England -7.

Udsigt til dårligt vejr rykkede anden runde af Tour Championship i Atlanta flere timer frem, og nu fører Tommy Fleetwood og Russell Henley i -13 foran Cameron Young -11, Robert MacIntyre og Patrick Cantlay -10 og først som nr. 6 Scottie Scheffler -8. Rory McIlroy deler 7. pladsen med fem spillere. Ludvig Åberg er nr. 14 i -6, mens sidstepladsen deles af Sepp Straka, Justin Rose, J. J. Spaun og Viktor Hovland i -1.

Dutch Futures bliver ingen dansk triumf, men det er glædeligt, at Joachim B. Hansen klarede cuttet og ligger som nr. 27 i -1. Også John Axelsen som nr. 44 i par og Christian Jacobsen som nr. 57 i +1 slap videre til weekenden, mens der manglede et slag for Victor Sidal Svendsen +2.

I Finnish Open stod Victor Bjørløw, Næstved for dagens bemærkelsesværdige runde. Han gik for-9 i +2, men spillede derefter hul 10-14 i -6 med fire birdies og en eagle. Han sluttede dagen i -5 og deler i -7 føringen med Jacob Worm Agerschou, Stensballegaard og svenskeren Oliver Liljedahl. Kasper Nyland er nr. 6 i -4.

Der er ikke udsigt til, at de to danske deltagere i CPKC Women’s Open på LPGA klarer cuttet. Det ligger netop nu til at blive +1, og Nanna Koerstz Madsen skal spille sine ti sidste huller i -3 for at klare det. Emily Pedersen ligger som nr. 150 i +10 med seks huller tilbage.

Så ser det bedre ud i Hill’s Open på LET i Göteborg, hvor Smilla Tarning Sønderby efter første runde er nr. 12 i -1, Cecilie Finne-Ipsen og Sofie Kibsgaard nr. 21 i +1 og Natacha Høst Husted nr. 48 i +3. Momoka Kobari fra New Zealand fører i -4.

Forrige artikelRussell Henley spillede fejlfrit i Tour Championship
Næste artikelDansk sejr i Finnish Open (nyopdateret)
Svend Novrup
Som mangeårig golfjournalist har Svend Novrup pulsen på livet i golfklubberne. Svend dækker golfturneringer i ind- og udland, og dækker også rejser og baner. Svend elsker historien bag alle emner, og er leveringsdygtig i spændende historiske artikler.