Så er der klar til årets DM-finaler efter masser af god golf og dramatik på Sydsjællands GK Mogenstrup, hvor der flere gange i dagens løb var voldsomme regnbyger.
Det influerede bl.a. på resultatet af Smørum – Vejle hos damerne. Her var Smørum på vej mod sejr 12-0, men da regnen brød løs, blev de to sidste singler taget uafgjort, så cifrene blev 10-2.
Det var betydeligt mere spændende i den anden semifinale. Ganske vist bragte Viborg sig foran 6-0, men det var vanskeligt at få det sidste point i hus. Sluttelig lykkedes det Valeria Mendizabal at bjerge delt match mod Caroline Engelbredt til Viborgsejr 7-5.
Hos mændene var Great Northern – Odder jævnbyrdig hele vejen, til slutcifrene blev 9-9. Omspillet stod mellem Noah Phan, Odder og August Thor Høst, Great Northern. De havde først delt deres foursome og derefter vundet deres single sikkert. Se på Jesper Vinzents billede, hvilken stemning der var på banen før første omspilshul.

Der skulle to huller til, før Noah Phan havde sikret Odder sejren.
Den anden match var omtrent lige så dramatisk. Smørum vandt 10-8 over Esbjerg, efter at Claus Thrane Borregaard havde vundet sidste single 3-2 over Jonas Lykke Sørensen, men afgørelsen faldt i en anden match. Esbjergs Frederik Frost var 3 up med tre huller igen mod Frederik Tøttenborg, som imidlertid vandt de resterende huller med tre birdies og delte matchen.
Vi kommer til dagens muntre episode. Ved frokostbordet kom Smørums damer til at diskutere, hvor mange af dem der havde fået holes-in-one. Det var der kun en enkelt, der ikke havde, nemlig Cecilie B. S. Nielsen, men hun rejste sig, gik ud på første hul par-3 – og lavede hole-in-one. Jesper Vinzents billede viser hende med bolden!


































