Der blæser nye vinde over Køge Golf Klub, der i færd med at omstille sig til fremtidens krav til golfklubber.
Det første man tænker, når man går rundt om hjørnet fra parkeringspladsen og ind foran klubhuset i Køge Golf Klub, er hvor imødekommende og lækkert der ser ud.

Her er velplejet, og her er smukt. Den relativt nye sø, der er blevet anlagt langs med – og helt op til green – på det afsluttende par3-hul, har løftet hullet fra det ordinære til et af de bedste par3-huller herhjemme. Sikke nogle dramaer, der kan udspille sig på det smukke og drilske hul, der fra det bagerste teested (Tee59) måler 169 meter, og fra det forreste teested (Tee48) er bare 108 meter. Dramaer, der kan følges fra den store, delvist lukkede terrasse, der udgør hjertet i den 56-år gamle golfklub, en god halv times kørsel syd for København, og omkring tre kilometer udenfor selve Køge by.
Efter adskillige gange at være blevet forbedret, renoveret og redesignet, fremstår Køge Golf Klub i dag som noget af det mest klassiske parkbane, man kan finde herhjemme. Der er masser af træer, næsten alle huller går gennem alléer af træer, men bortset fra ude i kanten af anlægget, hvor der naturligt nok er out of bounds, skal man gøre sig umage for at slå en bold væk – medmindre man slår i vandet på en af de mange søer og vandløb, der er en væsentlig del af udfordringerne på banen. Her er – med lidt god vilje – vand i spil på 13 af Syd-banens 18 huller, men der er nydeligt ryddet under og omkring træerne og trægrupperne, så man relativt nemt kan finde og spille sin bold hvis man har været på afveje. Om man har et slag mod green, eller må støde den sidelæns ud, er en andet sag. Flere gange på vores runde på banen, måtte vi ’tage vores medicin’, for det kan koste dyrt at være for grådig eller overmodig.
Nye tiltag
Køge Golf Klub er en ældre klub, og på mange måder en typisk ‘provinsby-klub’ med et udtalt præg af noget fornemt. Man tænker umiddelbart på klassiske britiske golfklubber, både når man er på banen og når man indånder atmosfæren omkring klubben. Men inden for de seneste par år, er begyndt at blæse nye vinde over en klub med et måske lidt vel ’støvet’ image. I 2024 kom en næsten helt ny bestyrelse til. Kort tid forinden havde man fået både ny golfmanager og ny PGA-pro og i år har man så også fået ny restauratør i klubbens restaurant; et erfarent restauratørpar, som også driver restauranten i Søllerød Golf Klub.
– Uden at fornærme nogen, så er den nye bestyrelse et udtryk for en foryngelsesproces, siger den nye formand, Michael Laugesen. – Vi er alle erhvervsaktive, og jeg tror at vi gør tingene mere effektivt end tidligere, fordi vi ikke har tid til ’plidder-pladder’. Vi skal jo også passe vores arbejde. Der har været en del fnidder og terrassesnak i klubben, men det fornemmer jeg, er slut nu. Jeg har i hvert fald ikke oplevet så mange glade mennesker i klubben som nu, både ansatte og medlemmer, siger han.
Både den nye pro, Marc Molin, og restauratørerne Kenny Hindkjær og Michael Krogh, har fået aftaler med klubben, hvor de betaler en omsætningsbestemt forpagtning, der betyder at grundforpagtningen er lavere, men hvor klubben også får gevinst når det går godt. Den ordning har vist sig god for alle parter, siger formanden.
I skrivende stund er de sidste forberedelser ved at blive gjort til en Trackman driving range, som meget gerne skal tiltrække flere unge mennesker.
– Vi har talt med andre klubber, der har Trackman range, og de har gode erfaringer. Der bliver slået flere bolde, af flere mennesker og især af flere unge. Det er både aktive golfspillere, og non-golfers, der gerne vil ’lege golf’ på træningsbanen, og det ser vi som et stort skridt i en positiv retning, siger Michael Laugesen. Alene i år har Køge Golf Klub oplevet en tilgang på mere end 100 medlemmer, mange af dem betydeligt yngre end gennemsnitsalderen i klubben.

Ambitioner for fremtiden
Chefgreenkeeper, Martin Thorsen, har fået de fleste af sine ønsker til banedriften igennem hos den nye bestyrelse, og det kan virkelig ses på anlægget, som står ualmindeligt velholdt og indbydende. Greens er gode, fairways flotte og så ser det bare godt ud med luft under træerne og den korte, men tykke rough, der godt kan koste et slag, men sjældent æder en bold.
Udover Syd-banen, råder Køge også over den lidt kortere 9-hullers bane, Nord, som blev indviet lige omkring årtusindeskiftet. Den bane er i dag lige så velplejet som Syd-banen, og meget populær blandt især de lidt ældre medlemmer. Det er også en god bane at indsluse nyspillere og unge på.

– Vi arbejder på at gøre Køge Golf Klub til en helårsbane, hvor vi kan spille året rundt. Ved at integrere Nord-banen med ni udvalgte huller fra Syd – de bedst egnede i forhold til vejrlig og adgang til klubhus og range – vil man kunne tilbyde både medlemmer og gæster golf til åbne greens hele året. – Vi har skelet til nogle af de andre baner i nærheden, bl.a. Greve og Vallø, og kan se at de tjener gode penge på at have en helårsbane, så det marked vil vi gerne med ind på, siger Michael Laugesen, der understreger at det ’ikke bliver billigere at drive golfklub i fremtiden’ og at det derfor er vigtigt at se på alle tænkelige indtjeningsmuligheder.
Når vi spørger Michael Laugesen hvor han ser Køge Golf Klub om 10 år svarer han lidt overraskende: – Jeg ville ikke blive overrasket hvis vi til den tid taler om ’Køge Golfklubber’. Det er nærliggende at slå sig sammen med andre, nærliggende klubber, netop fordi det er blevet så dyrt at drifte en golfklub af høj standard. Men vi er helt sikkert en helårs golfklub, med gode tilbud både udendørs og indendørs året rundt, siger han.
Køge er én af de baner, hvor man ikke behøver at spille godt, for at gå derfra med en god oplevelse. Det er en skøn bane at spille, og en af den slags strategiske baner, hvor man hen ad vejen lærer dens små finurligheder at kende og så tilmed vil kunne få oplevelsen af en god score.
Køge Golf Klub
- Stiftet i 1969.
- Sydbanen, 18. huller: Fire teesteder: 59-57-54 og 48. Par 72.
Nordbanen, 9 huller: To teesteder: 1.900 m./1.630 m.. Par 32. - Greenfee: Hverdage: 300-500 kr. Weekend/helligdag: 400-650 kr. (afhængigt af tidspunkt på dagen)
- Stort shortgame, indspils og puttingområde. Delvist overdækket Trackman driving range.





























