Det er lidt af en skuffelse, at kun et af Danmarks fire EM-hold kvalificerede sig til A-flight og derfor stadig kan gå efter at vinde medaljer. Danmark rykkede i Irland fra sjette- til fjerdepladsen i +8, og Marie Elene Madsen sluttede som nr. 1 individuelt i -8, mens Benedicte Brent-Petersen blev nr. 16 i par, Cecilie Eggersen og Alvilda Wiberg nr. 42 i +5 og Anna Behnsen nr. 49 i +6.
I kvartfinalen møder Danmark England, som blev nr. 5. Frankrig vandt meget sikkert i -9 foran Sverige par.
Ingen af de øvrige danske hold var virkelig tæt på at komme i top-8. Nærmest var drengene i Spanien, der sluttede som nr. 9 i -1, tre slag efter Tyskland på ottendepladsen. Spanien vandt i -33 foran Holland -22 og Italien -21.
De danske herrer blev nr. 11 i -1 efter en flot anden dag i -8, men der manglede otte slag i ottendepladsen. Finland vandt i -27 foran Holland -20 og Frankrig -16. Andreas Fogth blev individuelt en fin nr. 2 i -8 efter at have spillet anden dag i -6.
Endelig blev de danske piger nr. 10 i +33, 9 slag efter svenskerne, der i +24 blev nr. 8. Spanien vandt i -4 foran Frankrig par og England +2.
På den svenske Cutter & Buck Tour spiller man SM Matchplay i denne uge, og efter to runder er der stadig fire danske spillere tilbage. Morten Ørum Madsen og Jamie Tofte Nielsen vandt deres matcher på 19. hul, mens Oliver Hundebøll vandt sin kamp 3-2, og Christian Jacobsen (billedet/ Jesper Vinzents) slog Bjørn La Cour Søborg ud med 2-1.
På LET ACCESS Tour spilles der Women’s English Open i Manchester, og her ligger Cecilie Leth-Nissen efter første runde nr. 45 i par, mens Christina Jacobsen ligger som nr. 62 i +1.






























