Pressemeddelelse

NordicGolfers.com udvider ejerkredsen efter kraftig vækst – salgsdirektør Malthe Nielsen bliver medejer.

NordicGolfers.com Travel ApS har solgt 20% af ejerskabet til virksomhedens salgsdirektør, Malthe Nielsen, som dermed indtræder i ejerkredsen. Med denne ændring styrker virksomheden sit fundament og sikrer en endnu tættere kobling mellem ledelse, strategi og kommerciel udvikling.

NordicGolfers.com blev grundlagt i 2007 af Jess Krelskov og Christian Mathiassen og har siden udviklet sig til en af Nordens førende platforme inden for golfrejser og golfoplevelser. Malthe Nielsen har gennem en årrække været en central drivkraft bag virksomhedens vækst og har haft en afgørende rolle i opbygningen af salgsorganisationen samt den kommercielle udvikling.

“Malthe har bevist sit værd både fagligt og menneskeligt. Hans indsats, loyalitet og evne til at skabe resultater gør det helt naturligt, at han nu bliver en del af ejerkredsen,” siger Jess Krelskov.

Christian Mathiassen tilføjer: “Det er et vigtigt skridt i vores fortsatte udvikling. Det sikrer kontinuitet og et stærkt fælles incitament til at løfte NordicGolfers.com til næste niveau.”

Malthe Nielsen udtaler: “Jeg er meget stolt over at blive en del af ejerkredsen. NordicGolfers.com er i stærk vækst, og jeg ser frem til at fortsætte udviklingen og styrke samarbejdet med vores partnere og kunder.”

NordicGolfers.com forventer i 2026 at runde et trecifret millionbeløb i omsætning. Virksomheden har i dag 10 medarbejdere og forventer yderligere vækst i de kommende år.

På billedet ses fra venstre, Jess Krelskov, Malthe Nielsen og Christian Matihiassen.

 

Forrige artikelUgens golfturneringer
Næste artikelLucas Bjerregaard nr. 3, Sofie Kibsgaard nr. 7, Leth Simonsen nr. 2, uha på Challenge Tour
Svend Novrup
Som mangeårig golfjournalist har Svend Novrup pulsen på livet i golfklubberne. Svend dækker golfturneringer i ind- og udland, og dækker også rejser og baner. Svend elsker historien bag alle emner, og er leveringsdygtig i spændende historiske artikler.