Før weekenden er jævnbyrdigheden fantastisk i The Open på Royal Birkdale. 16 spillere ligger halvvejs inden for fire slag.
Som torsdag var formiddagen bedst at score i med vestenvind og næsten vindstille, og denne gang var det Lucas Herbert (på Gettys billede med caddien Nick Pugh) fra Australien, der udnyttede det bedst. Efter 16 huller lå han i -9 og manglede eaglehullet 17, så chancen for en 59er var åbenlys; men han brændte et birdieputt på 17 og et parputt på 18. Sjældent har man set en spiller gå en 62er i en major (rekordtangering) og være så skuffet, men han kan da glæde sig over at være i spidsen, to slag foran Jackson Suber, der var første dags triumfator, Cameron Young og Ryan Gerard. De følgende i toppen er:
5. Sam Burns, Bryson DeChambeau og Si Woo Kim -5. 8. Matt Wallace, Bud Cauley, Thomas Detry, Robert MacIntyre, Alex Fitzpatrick, Francesco Molinari, Scottie Scheffler, Tommy Fleetwood og Jon Rahm -4.
Rasmus Neergaard imponerede med en runde i -4, bl.a. med en eagle på hul 6, og dermed rykkede han helt frem som nr. 25 i -2. Desværre gik det ikke lige så godt for Nicolai og Rasmus Højgaard, der sluttede uden for cuttet +1. 70 og lige skulle videre, men spillerne i +1 blev delt nr. 67, og Nicolai Højgaard sluttede i +2, mens Rasmus Højgaard sluttede i +6.
Rory McIlroy ligger nr. 38 i -1.
Lørdag skal Rasmus Neergaard-Petersen kl. 14.10 dansk tid med selveste Collin Morikawa. Førerbolden med Herbert og Suber slår først ud kl. 16.50 dansk tid.
Det går betydeligt bedre i den parallelle PGA-turnering, Conzales Puntacana Championship i Den Dominikanske Republik. Der er stadig spillere på banen, men Jacob Skov Olesen er nr. 7 i -8 og Marcus Helligkilde nr. 13 i -7, og de falder ikke mange pladser bagud, før runden er færdig.






























