Det regnede om natten og morgenen, så arrangørerne af The C J Cup Byron Nelson måtte udskyde starten at tredje runde og derefter sende feltet ud i trebolde fra såvel første som tiende tee. Banen var let fredag og såmænd også lørdag, men arrangørerne imødegik det med sværere flagplaceringer, uden at det hjalp synderligt.
Den sikkert førende sydkoreaner Si Woo Kim kom mindre godt fra start og lå efter 11 huller i par. Han var indhentet af Scottie Scheffler og passeret af Wyndham Clark (billedet/ Getty), men så fandt han tilbage til fredagens spil med tre birdies, mens Clark fik bogey på 17 og kiksede et birdieputt på 18, og Schefflers scoring gik i stå. Derfor fører Kim stadig i denne stilling i toppen før sidste runde: 1. Si Woo Kim – 21. 2. Scottie Scheffler og Wyndham Clark, begge USA -19. 4. Stephan Jäger, Tyskland, Sungjae Im, Sydkorea og Tom Hoge, USA -17.
Det var en halvsløj dansk dag. Rasmus Neergaard-Petersen er dog fortsat i top-20 som nr. 16 i -13. Det hjalp gevaldigt med en smuk eagle på 9. Rasmus Højgaard er nr. 50 i -9 efter en runde i -2, mens Thorbjørn Olesen er nr. 56 i -8, ligeledes efter en runde i -2.






























