Great Northern Challenge kaldes ofte for ECCO Tours major. Præmierne er store, sponsorer flokkes i de to første dages pro-am, og turneringen er starten på den afsluttende kamp om de fem pladser på Road to Europe, der giver adgang til næste års Challenge Tour.
Vejret var ikke venligt mod første runde. Sidst på formiddagen stormede det så kraftigt, at spillet måtte afbrydes i to timer, og derfor blev runden heller ikke færdigspillet, men må genoptages kl 7.30 onsdag morgen.
Som det bliver tilfældet i næste års Danish Golf Challenge, er banen vendt, så det, der plejer at være hullerne 8 og 9, nu er 17 og 18, og mange kom til skade på dem. Især på 18, der spilles over vandet til en ikke alt for stor green. I den del af runden, der blev færdigspillet, var der et stort antal bogeys, nogle dobbelt- og en enkelt triplebogey.
Bjørn La Cour Søborg (billedet), Lyngbygaard fører indtil videre i -4. Tre danske spillere er blandt spillerne på 4. pladsen i -2: Jamie Tofte Nielsen, Søllerød, Jacob Worm Agerschou, Stensballegaard og Victor Bjørløw, The Scandinavian er alle færdige, mens Jonas Lykke Petersen, Hillerød mangler at færdiggøre to huller. Bjørløw brillerede med en eagle på 17.
På DP World Tours Q-school er man allerede fremme i den sjette turnering på stage 1, men de første tre danskere er først med i denne uge på Arlandastad Golf lige nord for Stockholm. 17 og lige vil fortsætte til stage 2, og efter første runde ligger alle tre danskere uden for disse placeringer, men på den anden side ikke så langt væk: 21. Rasmus Broholt Lind par. 28. Benjamin Poke +1. 37. Theis Poulsen +2.





























