Anden runde af CME Group Tour Championship blev fremragende for Nanna Koerstz Madsen (billedet/ Getty). Hun spillede aggressivt nok til at få to bogeys, men også syv birdies, og -5 gjorde, at hun kravlede frem som nr. delt 9 i -8.

Verdens nr. 1, Jeeno Thitikul fra Thailand, har bragt sig i position til også at vinde sæsonfinalen. Med en formidabel runde i -9 bragte hun sig i -14 tre slag foran Sei Young Kim. Sydkorea på andenpladsen, mens tredjepladsen deles af Nasa Hataoka, Japan og Somi Lee, Sydkorea i -10.

USAs største håb, Nelly Korda, er delt nr. 5 i -9 sammen med Pajaree Anannarukan, Thailand og Minjee Lee, Australien.

I Georgia var anden dag skidt for Thorbjørn Olesen, der gik i par og i -5 manglede to slag i at klare cuttet i RSM Classic. Alligevel er han i den virtuelle stilling stadig nr. 97 på FedEx Cup-listen og kan håbe, at han ikke falder under top-100.

Niklas Nørgaard klarede cuttet som nr. 46 i -8, men skal vinde turneringen for at bevare sit PGA-kort, og det er næppe troligt, da Andrew Novak fører i -16 foran Michael Thorbjørnsen og Patrick Rodger -15. Finnen Sami Välimäki er fortsat med i toppen som nr. 4 i -14.

Forrige artikelOlesens flotte slutspurt – gode danske præstationer
Næste artikelKoerstz Madsen nr. 6 trods snemand – Välimäki fører – Kjettrup nr. 42
Svend Novrup
Som mangeårig golfjournalist har Svend Novrup pulsen på livet i golfklubberne. Svend dækker golfturneringer i ind- og udland, og dækker også rejser og baner. Svend elsker historien bag alle emner, og er leveringsdygtig i spændende historiske artikler.