Nanna Koerstz Madsen  spillede en smuk anden runde i KSBC Women’s World Championship i Singapore. Med godt og aggressivt spil kom hun rundt i -4 og avancerede til 5. pladsen i -7, delt med Linn Grant, Sverige og Mimi Rhodes, England. At hun kunne klare sig ud af problemer, kan man se på Gettys billede fra 13. hul, hvor hun var i skoven, men endda endte med at få birdie.

Auston Kim, USA fører stadig, nu i -9 foran Minjee Lee, Australien, Arija Jutanugarn, Thailand og Haeran Ryu, Sydkorea -8.

Alle fire danskere i Cognizant Classic in the Palm Beaches spillede en god startrunde på PGA National, men forskellene i feltet er så små, at der skal en ny god runde til at klare cuttet. Rasmus Højgaard er nr. 20 i -2, mens Nicolai Højgaard, Thorbjørn Olesen og Rasmus Neergaard-Petersen alle er delt 35 i -1.

Forholdene blev markant sværere i dagens løb, og hvis det gentager sig fredag, vil det begunstige tre af de fire danske spillere, idet kun Nicolai Højgaard skal ud med eftermiddagsholdet.

August Smotherman, USA -9 og Nico Echavarria -8 er stukket af i toppen, mens der er seks spillere på 3. pladsen i -4.

I Australien var forholdene afgørende bedre, da man genoptog spillet på første runde fredag morgen, så Sofie Kibsgaards -2 endte med kun at være en placering som nr. 19. Såvel hun som Cecilie Finne-Ipsen +3 og Amalie Leth-Nissen +8 skal forsøge at udnytte de bedre forhold, når de kommer på banen, men det sker først allersidst på dagen, og anden runde bliver under ingen omstændigheder færdigspillet.

Forrige artikelSofie Kibsgaard nr. 2 – Koerstz Madsen nr. 8 – Winther nr. 12
Næste artikelAlligevel ikke synd for Skov Olesen – 8 deler føringen i Infinitum Championship
Svend Novrup
Som mangeårig golfjournalist har Svend Novrup pulsen på livet i golfklubberne. Svend dækker golfturneringer i ind- og udland, og dækker også rejser og baner. Svend elsker historien bag alle emner, og er leveringsdygtig i spændende historiske artikler.