Marie Elene Madsen og Benedicte Brent-Buchholz gik videre fra slagspillet i R&A Women’s Amateur som hhv. nr. 2 og nr. 26, og da der blev taget fat på hulspillet, gik de begge videre til 1/16-finalerne.

Madsen besejrede Noa van Beek, Holland 4-3, mens Brent-Buchholz (billedet/ Vinzents) var involveret i dagens mest dramatiske opgør. Først på 20. hul måtte amerikaneren Melanie Walker give sig, efter at hun havde været 1 up før hul 18 og havde haft et birdieputt for sejr på 19. Sejt kæmpet af danskeren.

Fredag morgen møder Madsen en amerikaner, mens Brent-Buchholz får en fransk modstander. Hvis de begge vinder fredagens to opgør, skal de mødes i kvartfinalen lørdag morgen.

I Hulencourt Women’s Open i Belgien på LET fører Kelsey Brandt, Australien i -5, mens Sofie Kibsgaard er nr. 8 i -2, Smilla Tarning Sønderby nr. 43 i +1 og Natacha Høst Husted nr. 58 i +2.

På HotelPlanners Tour fører Jovan Rebula, Sydafrika -7, mens de bedst placerede danskere er Christoffer Bring og John Axelsen som nr. 10 i -3., Christian Jacobsen er nr. 23 i -2, Martin Leth Simonsen nr. 36 i -1, Jeppe Kristian og Sebastian Friedrichsen er blandt 25 spillere som delt nr. 53 i par, mens Jens Kristian Thysted og Peter Launer Bæk er delt nr. 78 i +1.

I 2025 Senior Championships var Michael C. Flindt den eneste, der holdt par i første runde af 60+, så han er et slag foran den nærmeste konkurrent.

 

Forrige artikelTo danskere til matchplay i R&A Women’s Amateur – ugen ved siden af US Open
Næste artikelHør bedre – spil bedre
Svend Novrup
Som mangeårig golfjournalist har Svend Novrup pulsen på livet i golfklubberne. Svend dækker golfturneringer i ind- og udland, og dækker også rejser og baner. Svend elsker historien bag alle emner, og er leveringsdygtig i spændende historiske artikler.